Čtyři způsoby, jak správně rozpustit čokoládu
Naučíme vás, jak v domácích podmínkách jednoduše rozpustit menší nebo větší množství čokolády.
Jistě se vám už stalo, že se vám rozpustila čokoláda zapomenutá v kapse, nebo že jste v letním dni nechali čokoládovou tyčinku v autě a po návratu našli tekoucí cosi. To jsou případy, které jistě dokáží zkazit náladu, ale co dělat, když naopak čokoládu chceme rozpustit cíleně?
Čokoláda je surovina extrémně náchylná na teploty. Taje při teplotách již kolem 25 °C a při teplotě vyšší než 45 °C už hrozí velké riziko, že jí spálíme a znehodnotíme. Na čokoládu nesmíme spěchat, většinou se nevyplácí, pokud ji chceme rozpustit rychle. Jak tedy rozpustit čokoládu správně a co nám přitom hrozí?
Příprava čokolády na rozpouštění
Co se týká druhu čokolády, nejlépe se pracuje s bílou čokoládou. Nejvíc náchylná na připálení je hořká čokoláda. Ale nenechte se omezovat, zvolte druh čokolády podle toho, k čemu ji potřebujete a co vám chutná, techniku a postupy určitě zvládnete!
Při rozpouštění čokolády je důležitější velikost čokolády. V zásadě platí, že čím menší kousky z tabulky čokolády nalámete, tím rychleji bude roztavena. Doporučujeme pracovat s kvalitní čokoládou ve formě čokoládových dropsů, peciček, pecek nebo čokoládové čočky, což jsou různá označení pro průmyslově vyráběné čokoládové polotovary určené pro další zpracování.
Čokoládové dropsy Belcolade jsou ideální pro domácí zpracování.
Rozpouštění čokolády fénem nebo horkovzdušnou pistolí
Výhodou tohoto způsobu je, že čokoládu máme pod neustálou kontrolou a vidíme, jak taje. Čokoládové kousky dáme do misky, opatrně zahříváme a neustále čokoládu promícháváme. Mísu zabezpečte proti klouzání po stole, nebo si přiberte pomocníka, který bude foukat a vy můžete míchat čokoládu.
Rozpouštění horkým vzduchem je trochu pomalejší, ale zaručí správné a rovnoměrné rozehřátí všech kousků čokolády. Jediné riziko spočívá při práci s horkovzdušnou pistolí vzhledem k jejímu výkonu – pracujte opatrně a foukejte do mísy z větší vzdálenosti. Fén je z tohoto důvodu lepším řešením pro domácí podmínky.
Rozpouštění čokolády ve vodní lázni
Na hrnec s horkou až vroucí vodou položíme skleněnou nebo nerezovou mísu s čokoládovými peckami nebo nalámanými kousky tak, aby se dno mísy nedotýkalo hladiny vody. Dejte na to pozor, pokud by se dotýkalo vařící vody, čokoláda by se připalovala.
Ještě před začátkem práce si připravíme vedle sporáku složenou utěrku, na kterou na konci tavícího procesu postavíme horkou mísu s čokoládou.
Čokoláda v míse se bude pomalu zahřívat horkou párou vystupující z vodní lázně a tát. Nezapomeňte ji míchat, aby se zahřívala a tála rovnoměrně. Tento způsob rozpouštění čokolády je jednoduchý, efektivní a máme ho naprosto pod kontrolou. Pozor si musíme dát jenom na dvě věci.
Zaprvé, aby se bublající voda z hrnce nedostala v žádném množství do tající čokolády. I malá kapka vody totiž stačí k tomu, aby zničila spoustu čokolády! Dbejte na do i při vylévání čokolády z mísy k další práci. Vybírejte proto mísu a hrnec tak, aby mísa dobře přiléhala na okraj hrnce a přiměřeně z něj přečnívala. Myslete při výběru pomůcek taky na to, že mísu musíte během míchání čokolády přidržovat.
Druhé riziko tohoto způsobu rozpouštění čokolády je bezpečnostní: odkládejte mísu s hotovou čokoládou z hrnce opatrně, nejlépe pomocí chňapek a myslete na to, že dno mísy je velice horké a mokré. Proto mísu po sejmutí z hrnce postavte na připravenou kuchyňskou utěrku.
Rozpouštění čokolády v mikrovlnné troubě
Způsob rozpouštění čokolády v mikrovlnce je o něco pomalejší. K práci použijeme plastovou nebo skleněnou či porcelánovou mísu.
Jediné riziko, které hrozí, je spálení čokolády, když ji necháme v mikrovlnce dlouho. Proto ze začátku nastavíme menší výkon trouby a čas 15–20 sekund. Po uvedeném čase mísu vytáhneme z mikrovlnky, čokoládu zamícháme a vrátíme zpátky do trouby. Tento postup opakujeme tak dlouho, dokud čokoláda neroztaje.
Rozpouštění čokolády v horkovzdušné nebo elektrické troubě
V pečící troubě můžeme rozpustit čokoládu pouze tehdy, když naše trouba umožňuje nastavit nízké teploty.
Čokoládu rozložíme rovnoměrně na plech či pekáček podle toho, kolik čokolády zpracováváme. Doporučujeme skleněné nádobí nebo smalt či nerez. Nastavíme teplotu na 40 °C (ne víc!) a hned můžeme čokoládu vložit do trouby. Čokoláda bude roztavena za cca 15–20 minut. Výhodou tohoto postupu je, že takto rozpuštěnou čokoládu nespálíme a velmi jednoduše zpracujeme i velké množství čokolády najednou.